Özkan Zere

Bob Dylan ve Uzun İnce Bir Yol

Tanrılar onlara inanan insanlar olduğu müddetçe yaşarlar.
Sanatçılar da onları takip edenler var oldukça, kendilerine inananlar olduğu sürece yaşarlar.

Uzun yaşamın sırrı için, Bob Dylan, Steve Jobs, Joan Baez, Fikret Kızılok bir sohbette buluşursa, bakalım sohbet nasıl akar...

2000li yılların başları Bob Dylan müziği bıraktı bırakacak. Gitarını duvara asmış. Bono yanında; "usta müziği bırakma" diye rica ediyor. İnsanlar müziği bırakmasın diye yanına gidip duruyorlar.

Aynı dönemde, 2002'de Steve Jobs, korsan indirme tarafından bitmek üzere olan müzik endüstrisini ipten alıyor; i-tunes ve i-pod ile bir devrim yapıyor. Napster ve benzerlerini tahtlarından indirip tarihin sayfalarına gömüyor.

"Cebinizde 10bin parça" sloganıyla doğan i-pod dünyada fırtına gibi esiyor.

Müzisyenler için yeni bir ticari dünya doğuyor. Dünyanın bütün önemli müzik grupları koşa koşa bu platformdaki yerlerini alıyor.

Steve Jobs bir Bob Dylan hayranı; öyle ki bir dönem, 90lı yıllarda genç ve başarılı bir girişimciyken, Bob Dylan'ın eski eşi Joan Baez ile uzun süren bir gönül ilişkisi de oluyor.

Dylan 2000lere geldiğinde eski popülaritesini ve takip edilme yoğunluğunu kaybetmiş durumda. 60lar, 70ler, 80ler, 90lar boyu 40 yıla varan, her sene bir iki albüm üreten, tarihe mal olmuş efsane şarkılar üreten başarılı bir kariyer düşüşte. Yeni nesil onu bilmiyor. Tanımıyor. Unutulmaya yüz tutmuş.

Müzik endüstrisindeki Apple devrimi, Dylan'ın kapısını çalıyor. 150 şarkılık en iyi şarkılarından seçme bir album i-tunes üzerinden satışa çıkıyor. Albümde bir kaç yeni şarkı da var ve yeni şarkılarıyla, uzunca bir aradan sonra Dylan yine listelerde yükseliyor. Yetmiyor, yeni nesil artık Dylan'ı öğreniyor.

Yine aynı dönemde, teknesinde bir başına yaşayan, efsane müzisyen Fikret Kızılok müzikten ve dolayısıyla hayattan kopuyor. Ülkemizde onu yeniden canlandıracak, sanata ve hayata döndürecek bir Steve Jobs yok. Henüz 54 yaşındayken, 2001 yılında bu dünyadan çok erken vakitte ayrılıyor. Oysa yazacak sözleri, yaratacak besteleri vardı. Ve şimdi onu konserlerinde izlemek vardı.

17 gün sonra 78 yaşını bitirecek Bob Dylan önümüzdeki 2 ayda Amerika ve Avrupa'da 20den fazla konser tarihi ilan edilmiş durumda. 2010 yılında İstanbul'dan da geçerken, 10 günde 7 konser veriyordu. 2016 yılında Nobel edebiyat ödülünü aldı. Hakkıdır da. Havalara uçtum. İnanırım çünkü, bir şarkısının sözlerinden bir roman yazılabilir. Romanın çekirdeğini verir tek bir şarkıda.

Yine de işte gel de yanma.

Keşke Fikret Kızılok da burada olsa.

Ömrünüzden uzun hayalleriniz olsun. 1 milyon tane şey olsun yapmak istediğiniz. Ve peşini bırakmayın. Bir tanesini seçin ve sonuna kadar hayata asılın. Sonra başka bir tanesini. Sonra başka bir tanesini. Hayat amacı olan insanlar uzun yaşarlar. Dolu dolu yaşayın. Boşu boşuna hiç bir işin ucunu bırakmayın. Hayat yaşamaya değer. Cevherinizi bulun ve işleyin. Işıldayın...

Sevgiyle, ilhamla,

Seyyah ÖZ
İşleyen demir ışıldar

7 Mayıs 2019