Özkan Zere

Dev Şirketlerde İnovasyon

Ekmek Teknesi İnovasyon Takasına Karşı 

(Dev Şirketlerde İnovasyon)

Eğer siz bir girişimciyseniz, günün birinde aklınızdaki bir iş hayaliyle yola çıktıysanız, bu iş fikri başarılı olduysa ve ekmek teknesi gitgide büyüyürek bir amiral gemisine dönüştüyse, şuna emin olabilirsiniz: 

Amiral Gemisi, Ekmek Teknesinin o ilk günlerindeki çevikliğine artık sahip değil. 

Amiral gemisi elbette bugün çok güçlü ve ticari performans olarak başarısını geçmişine borçlu. 

Öte yandan, geçmişteki başarılarımız geleceğimizin garantisi asla değil. Bilakis…

PepsiCo eski İcra Kurulu Başkanı (13 yıl) ve şimdi Amazon Yönetim Kurulu Üyesi Indra Nooyi’den duyduğumuz tarifi biraz bizim için törpüleyelim:

“Büyük şirketleri bugün ayakta tutan ve gelecekleri için tehdit yaratan unsur aynı; 
geçmiş dönemlerdeki ticari  başarıları.”

Eğer geleceğimizi garanti altına almak istiyorsak, odağımızı geleceğe çevirip, gelecekte dünyanın nasıl olacağını hayal edip, o dünya için yeni bir şeyler yaratmak zorundayız. 

Amiral gemisine dönüşmüş ekmek teknesi bugün bize hayatımızı idame ettiriyor olabilir. 

Ancak, gelecekte var olmak için, bir yandan inovasyon takalarını hazırlamak, yeni ve bilinmeyen iş fikirlerini filizlendirmek zorundayız. 

Ekmek teknesi için inovasyon takası bir masraf kapısı olarak görülebilir.  Oysa, ekmek teknesinin kendini gelecek için yenilemesi, sadece ve sadece o inovasyon takalarından doğacak yeni iş fikirleri, iş modellerinden birinin başarıya ulaşması sayesinde olabilecek.

Geleceğin iş fikirlerine, yeni iş modellerine bugünden yatırım yapmazsanız, bugünkü geminiz, inanın bana, yarın var olmayacak. Dünya tarihi bugün var olmayan dev şirketlerle dolu.

Eğer siz gelecekte de var olmak isteyen dev bir şirketseniz, 
lütfen inovasyon takalarına alan açın.

Şirketi ilk kurduğunuz dönemdeki girişimci ruhun yaşaması mümkün; yeter ki siz dev şirketinizin güvenli bir köşesinde yeni iş modellerinin doğmasına imkan tanıyın. Bütçe ayırın. Destek olun. Odaklanmanızın bir bölümünü, ufka, kendi geleceğinize verin.

Ekmek Teknesi İnovasyon Takasına Karşı adlı başlığımızda bir araya gelelim ve büyük şirketlerde inovasyona nasıl hayat verilir birlikte düşünelim. 

oz@ozkanzere.com

Henüz geç değilken, en doğru zamanda görüşmek üzere…

Özkan Zere

Kasım 2023

#ÖzSohbetler #OzTalks #ÖzAtölyeler #OzWorkshops

Photo by Alonso Reyes on Unsplash

Speaker Agency üzerinden konuşmacı talebinde bulunabilirsiniz...

https://www.speakeragency.com....