Özkan Zere

ÖZ Disiplin: Ha Gayret İyi Gidiyorsun

2 Mayıs 2019'da Maçka'dayız. İTÜ İşletme Mühendisliği 41. yıl buluşması. 

Bana "ÖZ Disiplin Nedir?"i sevdire sevdire öğreten okulumda 30 yılı aşkın dostlarımla ve efsane hocalarımla buluşacağız. 

Ümit Şenesen, Münir Ekonomi, Selime Sezgin, Ayhan Toraman, Sıtkı Gözlü, Ertuğrul Tokdemir, Yücel Candemir... Onların öğrencisi olmak büyük bir ayrıcalıktı.

Eylem, eylem, eylem, başka bir yolu yok ilerlemenin. ÖZ Disiplin hayatta en mühim mevzu.

Keşke zeka ve yetenek yeterli olsaydı ve üretim, yaratım ve başarılar gökten zembille inse, insanların yeteneklerine göre dağıtılsaydı. İyi ki öyle değil tabii ki şaka yapıyorum. Sefere çıkmadan zafere ulaşmak ne mümkün. ÖZ Disiplin olmadan, gayret göstermeden bir yere ulaşmak ne mümkün. Yeteneğimiz ne kadar muazzam olursa olsun, azami çaba bizim vazifemiz.

Mozart'ın nasıl deliler gibi çalışan bir dahi olduğunu, en iyi Fazıl Say anlatıyor. Yaşamı boyunca sadece yazmış olsa dahi ancak bu kadar üretim, yaratım mümkün.

Devrim Erbil büyük bir usta ve her gün üretmeye disiplinle çalışmaya devam ediyor... İnce ince yaratıyor. Dev eserleri, nasıl ince ve yoğun bir işçilikle ortaya çıkıyor.


Büyük küçük "öğrenme ve gelişme yolculuğundaki" bütün çocuklara şöyle seslenelim, diyesim var. 

"Ha Gayret Evlat"; onların çabalarını takdir edelim ve yola devam etme öz disiplini sürdürme yolunda onları teşvik edelim.

"Aferin Evlat" olumlu bir söylem gibi dursa da, benim için yolculuğun tamamlanması sonrasını çağrıştırıyor. Oysa hiçbir şey bitmiyor. Varılan bir istasyon bizi bir sonrakine uğurlamak için. Unutmayalım; yaşam sürdükçe yol bitmiyor.

Zaferden değil seferden sorumluyuz. Çalışmadan hiçbir şey olmayacak.

Büyük bir hedefi küçük parçalara bölelim, kilometre taşlarını belirleyelim. Amundsen'in güney kutbu keşif seferindeki gibi, her gün 20 mil yürüyüş hedefimizi tespit edelim. Günbegün hedefe doğru ilerleyelim.

Bugün bitti. Yarın başlayıp bitecek ve biz yarınki adımlarımız için ÖZ Disiplin cebimizde harekete geçiyoruz. Uzun ince bir yoldayız ve her gün yolculuğun küçük bir parçasına hayat veriyoruz.

Gidiyoruz menzile doğru... Yolumuz açık olsun...

Seyyah ÖZ

İTÜ İşletme Mühendislerine Selam Olsun...