Özkan Zere

Seni Ne Engelliyor?

Seni Ne Engelliyor?

Senenin kapanışını yaptık, 2019'un muhasebesi, hayal edilenler, hayata geçirilebilenler var.
Şimdi 2020 zamanı. Haydi açılışı yapalım.

Kaçtığın Şey Ne? Neyi kovalıyorsun? Kendimizden kaçmaktan, kaçış aracı olarak bağımlılıkları kullanmaktan vazgeçme zamanı geldi. Kovalayacağımız kıymete değer hedefler için plan yapalım. Ana hedefimizi ve onları gerçekleştirmek için atacağımız temel adımları belirleyelim. Bir yıllık planda ana konular, aylık planda temel adımlar, varılacak kilometre taşları, haftalık ve günlük hedeflerde, günbegün atacağımız küçük küçük adımları belirleyelim.

Ve ÖZ Disiplin ile yola çıkalım. Bu yolculuğa çıkarken, arada yorulduğumuz zamanlarda enerjimizi yenilemek için Marcus Aurelius'a kulak verelim. 2 bin yıl öncesinden bize elini uzatıyor imparator filozof, aklımıza ve gönlümüze sesleniyor. Dinleyelim. Duyalım. İdrak edelim. ÖZ Seferimize çıkalım.


Sadece yola çıkanlar, bir yere varırlar...

Ucundan tutmayalım hayatın. Dolu dolu yaşayalım. Yola koyulalım.

Daha ne kadar aheste çekeceğiz şu kürekleri? 

Bizi yavaşlatan kendi düşüncelerimiz. 

Ve onları değiştirme gücüne bir tek biz sahibiz. 

Amacını seç, karar ver, eyleme geç, asıl küreklerine. 

Aslan gibi cesur bir yürekle. Şimdi tam zamanı elbette...

Seyyah ÖZ
3 Ocak 2020

III.Kitap [14]
Artık daha fazla amaçsız dolaşma....... Kesinlikle gerçekleştirmek istediğin şeyler için hızlan, boş umutları defet, eğer kendinle ilgiliysen, hâlâ mümkünken kendi yardımına kendin koş.

VI.Kitap [42]
Hepimiz aynı amaç doğrultusunda birlikte çalışıyoruz, bazılarımız bilinçli olarak, bazılarımız da bilinçsiz bir şekilde, galiba Herakleitos'un, "Uyurlarken bile evrende var olan her şey için birlikte çalışırlar," dediği gibi. Herkesin, hatta sürekli şikâyet eden ve olup bitenlere direnmeye çalışanların bile evrendeki her şeye katkıları vardır. ........

IX.Kitap [11]
Eğer imkân varsa, hata yapanları düzelt. Eğer imkân yoksa hoşgörünün sana bu durumlar için verildiğini unutma. Tanrılar da bu kişilere karşı hoşgörülüdür, hatta onların sağlığa, zenginliğe, üne erişmelerine yardım ederler, yani merhametlidirler. Senin de yapman mümkün. Nedir seni engelleyen?

IX.Kitap [12]

İş, pişmanlık duymadan, acınma veya övgü beklentisi olmadan yapılmalı. Yalnızca tek bir şey istemelisin: Yaptığın işin toplumsal çıkarlara uygun olması. Aksi halde geri çekil.

IX.Kitap [13]

Bugün tüm dertlerimden kurtuldum, hatta her türlü belayı defettim. Çünkü benim dışımda değil, içimde, kendi düşüncelerimdeydiler.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Marcus Aurelius - Kendime Düşünceler
Çeviren: Y. Emre Ceren
1. Basım Mart 2018