Özkan Zere

Drucker'dan Start-up Tavsiyesi

Start up dünyasına epey zaman mentorluk verdim, üniversite çapında bir yarışmanın (3 dakikada fikrinizi nasıl satarsınız) hocası ve jürisi oldum.  Üniversitelerde girişimcilik ve inovasyon üzerine konuşmalar verdim. Yatırımcı programlarına katıldım. Bir start-up içinde aktif görev aldım, kuruluşunu, gelişmesini izledim. Yeni bir şey yaratma cesareti üzerine düşündüm, yazdım, çıktım konuştum.

Start-up dünyası girişimci adaylarına, verdiğim en önemli iki tavsiye; köklü bağlarınızın olmadığı biriyle ortak olup start-up kurmayın, ve dost olamayacağınızı hissettiğiniz yatırımcılardan sermaye almayın.

Bu iki tavsiye basit gözükse de, hayatta pratiğe geçebilmesi pek kolay değil. 

İkisinin de çekirdeğinde güven var; zor bulunan, kolay kaybolan...

İnsanın uzun ince bir yola çıkarken güveneceği bir yoldaşını bulması zor. 

O uzun yolda belli süreliğine kendine eşlik edecek, zor anında sırtını dayayacağı, güven duyacağı bir yatırımcı bulması da bir hayli zor.

Beni bırakalım, sahneye Drucker'ı çağıralım.

Drucker genç girişimcelere ne salık verirdi?

2005 yılında, 96 yaşında aramızdan ayrılan Peter F. Drucker, bugün yaşasaydı, günümüz iş dünyasında, start-up dünyasına adım atan cesur girişimcilere ne tavsiye ederdi?

Gerçek bir vaka üzerinden ilerleyelim:

Diyelim 2 girişimci, hadi isimlerini de verelim; "Bill ve Dave" olsunlar.  Onlara boş bir A4 kağıt verdi Drucker. David daktilosuna kağıdı taktı. Sene 1937, 23 Ağustos, saat 14:00... 

Şirketlerini yeni kuruyorlardı. Ne üreteceklerine karar vermeden önce, hangi değerlerden asla vazgeçmeyeceklerini yazdılar daktiloda. Bill'in soyadı Hewlett, David'in soyadı Packard. İşte HP böyle kuruldu. 

Önce Değerler. Sonra Ürünler... 

Şirketin adı HP değil, HPD olmalıydı diye aktarıyor Jim Collins; Hewlett Packard Drucker...

Aşağıdaki video, Drucker'ın 100. doğum gününde gerçekleşen anma gününden. 

Jim Collins bir saatlik muhteşem bir konuşma veriyor. Tamamını izlemenizi isterim, ama ben aşağıda, tam da bu anekdotu aktardığı ana ayarladım video akışını. 

Eğer bugün bir start-up fikriniz, heyecanınız, cesaretiniz varsa, yola çıkmadan önce, asla vazgeçmeyeceğiniz değerlerinizi belirlemenizi tavsiye ediyor size Peter Drucker. 

1937 yılından bugüne tuttuğu meşale bizi aydınlatıyor.

Özkan Zere

31.Ocak.2024

Drucker'ı yakından tanımak isteyenler için 2019 yılındaki youtube canlı yayınımı da içinde barındıran yazımın linki:

https://www.ozkanzere.com/druc...

#startup #girişimcilk #inovasyon #değerler #values #peterdrucker

Photo by Walls.io on Unsplash